å strippe en tekst.

I dag har jeg strippet en tekst. For Masterbloggen. I anledning sommerserien vi har gående med populærversjoner.

Det er altså ikke fordi jeg har hatt annet enn godt materiale å jobbe med i de innlegg jeg vært redaktør for tidligere. Men fordi tanken bak serien er å tilgjengeligjøre ytterligere allerede lettleste tekster. De skal på sett og vis avkles sine tyngre akademiske uttrykk og vendinger, og få en mer populærvitenskapelig språklyd. Ikke nødvendigvis lest som tabloid. Men lettere.

Samtidig er jo tilgjengelighet også form og rytme. Og i det valgte innlegget, medførte dette forkortelse og omvendt trekantbevegelse. Samt en fremhevelse av punktmarkeringer.

På vei mot det endelige resultatet, som er å lese i morgen. Ble det dermed til at mye vesentlig faglig fra den opprinnelige posten falt bort. Funnene står relativt nakne tilbake. Men det gjør dem også mer synlige. Og forhåpentligvis, altså tilgjengelige.

Dagens video er ellers, selvsagt, en tanke vovet. Men den kler denne fabelaktige låta av Danger Mouse & Sparklehorse feat. Julian Casablancas.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s